Patarimais dalinasi: Aurelija Baranauskaitė, Turto draudimo rizikų skyriaus specialistė
Visų nemalonių staigmenų ištakos yra neteisingos prielaidos. Deja, ne visi prieš įsigydami būsto draudimą skiria laiko pagalvoti, kokios apsaugos jiems iš tikrųjų reikia. Todėl kai kurios rizikos būna nuvertinamos. Ir tai sakau ne tik aš, tai byloja statistika.
Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, kasmet fiksuojama daugybė atvejų, kai dėl stichijų ar žmonių veiklos nukenčia namai ir turtas. Vėtros, gaisrai, vagystės ir kitos nelaimės, deja, yra kasdienis reikalas.
Tokių nemalonumų patyrę gyventojai, pradėję bendrauti su draudimo bendrove, kartais nemaloniai nustemba sužinoję, kad pasirinkta draudimo sutartis visos žalos neapima.
Nebijokite klausti
Gana dažnas nesusipratimas, kai žmonės mano, jog turėdami kokį nors būsto draudimą, jie automatiškai yra apsaugoti nuo visų su jų namais susijusių incidentų. Tačiau tai ne visada yra tiesa. Pavyzdžiui, vietovėse, kur yra didesnė potvynių rizika, pasirinkta draudimo sutartis gali nepadengti potvynių padarytų nuostolių. Todėl svarbu atsižvelgti į vietos ypatumus ir įsitikinti, kad draudimo sutartis apima papildomą apsaugą nuo vietinių rizikų.
Kaip kyla tokie nesusipratimai? Dėl nesusikalbėjimo. Renkantis apsaugą svarbu žinoti, kad pastato draudimas skirtas padengti jo atkūrimo išlaidas, o namų turto draudimas – apsaugoti tai, kas yra namuose. Todėl pastarojo draudimo suma turi būti pakankama, kad padengtų išlaidas, reikalingas įsigyti naujus daiktus, lygiaverčius tiems, kurie nukentėjo, pavyzdžiui, per gaisrą. Jeigu kyla klausimų, būtinai užduokite juos konsultantams ar brokeriams. Visada geriau keliskart pamatuoti ir tik po to kirpti.
Be abejo, vietoje draudimo nuo pasirinktų rizikų, galima tiesiog įsigyti visų rizikų draudimą. Tačiau to reikia ne visiems. Pasirinkti ir nuspręsti turi klientas.
Nukenčia ir kaimynai
Renkantis būsto draudimą, reikėtų pagalvoti ir apie kaimynus, ypač jei gyvenate daugiabutyje. Čia dažniausiai pasitaikantys incidentai yra susiję su vandeniu. Prakiuręs vandentiekio vamzdis ar trūkusi skalbimo mašinos žarna – įprastas dalykas. Žala tokiais atvejais gali būti didelė. Ypač jei sugadinami patalpoje buvę daiktai ir grindys.
Tačiau siurprizų gali būti ir daugiau. Daugiabučiuose namuose vanduo neretai nuteka į apačioje gyvenančių kaimynų butus. Ši žala taip pat turi būti atlyginta. Jei žmogus kartu su būsto draudimu pasirinko ir civilinės atsakomybės draudimą – viskas gerai – draudimas padengs ir tretiesiems asmenims padarytą žalą. Jei ne, teks su kaimynais tartis asmeniškai.
Civilinės atsakomybės draudimas aktualus ir kotedžų bei individualių namų gyventojams. Nors gali atrodyti, kad šiuo atveju grėsmės šalia gyvenantiems nėra, tai apgaulingas jausmas. Esame ne kartą fiksavę atvejų, kai audra nuverčia medį ar nuneša pavėsinę tiesiai ant kaimyno automobilio. Net batutai ir vaikų žaislai vėjo blaškomi gali būti pavojingi, pavyzdžiui, išdaužti namo stiklą ar apibraižyti jau minėtą automobilį.
Verta pagalvoti ir apie išplėstinį Asmens civilinės atsakomybės draudimą, kuris padengia jūsų ar jūsų šeimos narių padarytą žalą. Patikėkite, tikrai neretai taikosi, kad vaikai žaisdami iškulia kamuoliu langus ar apibraižo kaimynų ar svečių automobilius.
Beje, išplėstinis Asmens civilinės atsakomybės draudimas padeda padengti ir jūsų naminių gyvūnų padarytą žalą.
Ar draudimo suma pakankama?
Gaisrai, laimei, nėra dažniausi draudimo įvykiai, tačiau jie pridaro daugiausia žalos – įsiplieskus gaisrui paprastai sunaikinama didelė pastato dalis ir viskas, kas yra jame. Todėl prieš pasirašant sutartį, verta peržiūrėti namų turto draudimo sumą, pasidaryti vertingų daiktų, esančių namuose, sąrašą ir įsitikinti, ar draudimo suma tikrai bus pakankama atstatyti visą prarastą turtą, ar jos užteks tik stogui virš galvos užtikrinti.
Pavyzdžiui, pamenu atvejį, kai namų turtas buvo apdraustas 10 000 eurų suma, o kilus gaisrui, sunaikinto turto vertė sudarė net 40 000 Eur. Šiuo atveju draudimas padengė 10 000 eurų (kas atitiko 3 daiktų vertę: sofos, televizoriaus ir spintelės), o virtuvės baldai, drabužiai, buitinė technika ir visi kiti namų apyvokos daiktai turėjo būti nupirkti už paties kliento lėšas.
Trumpai tariant, svarbu gerai susipažinti su visomis draudimo galimybėmis ir rasti sau tinkamą sprendimą, kad vėliau išvengtumėte nemalonių staigmenų.
Rekomendacijos besirenkantiems būsto draudimą
• Rinkitės visų rizikų draudimą, kuris siūlo plačiausią apsaugą.
• Pasirinkite pakankamą namų turto draudimo sumą, atsižvelgdami į turto vertę.
• Išmaniesiems įrenginiams pasirinkite papildomą apsaugą – Apsaugą maksimum, įskaitant išmaniuosius įrenginius.
• Jei gyvenate ne pirmuose daugiabučių namų aukštuose, pasirinkite didesnę civilinės atsakomybės draudimo sumą, kad galėtumėte padengti visų žemiau gyvenančių kaimynų pretenzijas nelaimingo atsitikimo atveju.
• Atidžiai perskaitykite draudimo sąlygas, o jei kas nors yra neaišku, būtinai kreipkitės pagalbos į klientų aptarnavimo skyrių.
• Įsitikinkite, kad į pasirinktą draudimo variantą įtraukti visi jums aktualūs objektai: nekilnojamas turtas, namų turtas, civilinė atsakomybė taip pat ir kiti priklausiniai – ūkiniai pastatai, terasos, saulės elektrinės, išmanieji įrenginiai, šiltnamiai ir t.t.